Artur Maćkowiak "Take away"

by wet music records

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

      21 PLN  or more

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

about

Composed, played, recorded and mixed by Artur Maćkowiak

Guests:
Marta Lutrzykowska - viola in "Three golden hairs" and "Piosenka o zmywaniu naczyń"
Danuta Milewska - voice in "Three golden hairs" and "Piosenka o zmywaniu naczyń.

-----------


"Płyta 'TAKE AWAY' jest najbardziej osobistą płytą, jaką udało mi się nagrać. Jest wynikiem spotkania z samym sobą. Muzyka w ramach wszystkich wcześniejszych projektów była rezultatem współpracy z osobami, z którymi w danym czasie miałem okazję grać. Wspólne tworzenie muzyki to duża przyjemność. Chciałem jednak sprawdzić, jak działa sytuacja, w której tego wzajemnego oddziaływania nie ma. Gdzie jest się zdanym na samego sobie, ale też nie ma potrzeby szukania kompromisów, czy spełniania oczekiwań.
Chciałem odnaleźć w sobie przyjemność ze zwykłego grania na instrumencie, gdzie niekoniecznie musi pojawić się jakiś założony efekt. Zarejestrowałem dźwięki, które w tym konretnym czasie i okolicznościach byłem w stanie z siebie wygenerować. Nie wiem, czy to, co powstało jest fajne i nawet niespecjalnie ma to dla mnie znaczenie.
Najważniejszy był dla mnie czas, kiedy ta muzyka powstawała. Dzięki niej dowiedziałem się o sobie czegoś nowego."

------------

"TAKE AWAY is the most personal record I have managed to made. It is the outcome of the meeting with myself. A music produced within all previous projects has been the result of cooperating with other persons that I had a chance to play with at a given time. To make music together it is a great pleasure. But I wanted to check how it works when there is no such an interaction. If you are on your own you can count on yourself but there is also no need to look for compromise or fullfilling some expectations. I wanted to discover inside myself a simple pleasure from simple playing the instrument where it is not necessary to get some assumed effect. I recorded the sounds that I was able to generate in these particular time and circumstances. I do not know whether what was created is fine or not but it does not really matter to me. The most important was the time when this music was being created. Thanks to this music I found out something new about myself."
credits

credits

released November 15, 2012

tags

license

all rights reserved

about

wet music records

Initially Wet Music was used as a definition for music which functions outside those kinds of music which were designed typically for commercial effects and to conquer the music market.
Wet Music was the outcome of intuitive openness to novelty, experiments, innovation and honesty but it also enabled the author to use his own imperfection in creating perfect things.
... more

contact / help

Contact wet music records

Streaming and
Download help